NASZ NOWY SUPER BLOG  BLOG NASZ JEST WOŁANIEM O POMOC, ale nie tylko ,chcemy pokazać ludziom ,że istnieją na tym świecie osoby całkowicie pozbawione dwóch najważniejszych zmysłów a mianowicie wzroku i słuchu i jakby tego było mało mają inne dodatkowe schorzenia jak w przypadku Łukasza i Bartosza karmienie dojelitowe oraz uszkodzony układ neurologiczny. Nasze dzici owszem potrzebują ogromnej pomocy finansowej ale pragną także żyć jako peełnoprawni obywatele , korzystać z życia jak tylko sami potrafią nasi chłopcy uwielbiają się śmiać , bujać na wszystkim czym tylko się da i pomimo tego iż nie słyszą kochają wręcz zabawki głośno grająco i wibrujące , a więć pozwólny im w inny sposób odczuć dobra tego świata. Żyjemy wśród Was! Trochę mniej sprawni i bardziej nieporadni ale za to prawdziwi, niezakłamani, ufni, wrażliwi na piękno i sztukę, kochający świat i ludzi. Potrafimy szczerze odwzajemniać każdy okazany nam odruch życzliwości ---- KONTAKT ---- joannajaszczur@interia.pl ---- 509437935 ---- Narodziny chorego dziecka to z pewnością trudne doświadczenie dla rodziny, która doznaje głębokiego wstrząsu. Także z tego punktu widzenia ważna jest pomoc okazywana rodzicom, aby umieli «otoczyć dziecko szczególną troską, rozwijać głęboki szacunek dla jego godności osobistej oraz ze czcią i wielkodusznie służyć jego prawom. Odnosi się to do każdego dziecka, ale szczególnie ważkie staje się wobec dziecka małego, wymagającego opieki całkowitej, wobec dziecka chorego, cierpiącego lub upośledzonego.. Jan Paweł II ----------- ------------ --------------

Wpisz się do mojej księgi gości!

PROSZE ZOSTAW PO SOBIE PAMIĄTKE W POSTACI WPISU DO KSIĘGI GOŚCI
HISTORIA NASZYCH CAŁKOWICIE GŁUCHONIEWIDOMYCH DZIECI ŁUKASZA I BARTOSZA
Blog > Komentarze do wpisu
TURNUS SZKOLENIOWO-REHABILITACYJNY W USTRONIU MORSKIM !!!

  Od 14 do 27 lipca byliśmy uczestnikami turnusu szkoleniowo-rehabilitacyjnego dla dzieci głuchoniewidomych , z braku czasu do tej pory nie pisałam nic na ten temat jednak Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym poprosiło mnie o parę słów do kwartalnika rodziców "Usłyszmy i Zobaczmy".    Turnus szkoleniowo -rehabilitacyjny dla dzieci młodszych w Ustroniu Morskim  rozpoczął się 14 lipca 2009 r, śniadaniem , jednak zdecydowana większość z nas przyjechała już dzień wcześniej czyli w poniedziałek  , my osobiście jechaliśmy ponad 600 km więc chcieliśmy w nocy odpocząć i od wtorku  cieszyć się w pełni m.in. pobytem nad morzem .

Pierwszy dzień turnusu czyli wtorek był poświęcony na zjazd wszystkich uczestników ,   od godziny  16  grupa TPG miała spotkania z lekarzem gdzie można było zapisać dziecko i opiekuna na zabiegi lecznicze które oferuje ośrodek „Klimczok", natomiast wieczorem było pierwsze spotkanie wszystkich uczestników turnusu wraz z kadrom i kierowniczką czyli panią Elą  Oleksiak  . W sumie uczestników turnusu było 20 ,a  na  spotkaniu  mieliśmy okazje  dowiedzieć się czegoś więcej o nowych podopiecznych TPG  w tym roku  było aż 11 nowych dzieci  u których w większości  przeważały rozpoznane wady genetyczne.

Drugi dzień turnusu  poświęcony był  na indywidualne spotkania  z terapeutami  , każdy z rodziców mówił o osiągnięciach swoich dzieci od ostatniego spotkania i oczekiwaniach co do proponowanych zajęć .

  W czasie trwania turnusu mieliśmy okazje uczestniczyć w zajęciach ogólnorozwojowych  prowadzonych przez panie Danutę Podleśną  i Katarzynę  Pachniewską  a także Pawła Wiktora

Zajęciach logopedycznych  które  prowadziła pani Anna Florek , zajęcia rehabilitacji ruchowej  prowadzący to panie Iwona  Krawczyk i Aleksandra Bryła oraz Paweł Wiktor, zajęcia z terapii  widzenia które prowadziła pani Marta Kuberska , niespodziewanie były zorganizowane zajęcia dla zdrowego rodzeństwa , którego troszkę się nazbierało pomimo wcześniejszych ustaleń , zajęcia te prowadziła przed obiadem pani Ela.

Rehabilitacje zaczynały się dość wcześnie bo od 7,45  ale oczywiście  dla osób chętnych na taką godzinę, natomiast kończyły o 15, 45. Dla  rodziców  o godzinie 7,45 pani Ania prowadziła poranną gimnastykę ,  można  było także skorzystać z dużej wanny z hydro-masażem   w  której mieści się  cała rodzina.

     Wszystkie wieczorne spotkania dla rodziców odbywały się ok. 21,30 i prowadziła je pani Ela, na pierwszym rozmawialiśmy o działalności TPG jak również o działalności Sekcji Rodziców  o swoich problemach kto i gdzie może coś załatwić i co się nam należy z racji niepełnosprawności naszych dzieci , można było także zamówić różne broszurki , czasopisma i książki na temat problematyki dzieci głuchoniewidomych.

W czasie jednych ze spotkań  był puszczony film „Cudotwórczyni „ jest to historia Heleny Keller  która żyła w latach 1880-1968. Urodziła się w małym miasteczku, w stanie Alabama w USA. Mając 19 miesięcy przeszła chorobę, która pozbawiła ją wzroku i słuchu. Kiedy miała 6 lat jej rodzice poprosili o konsultację Aleksandra Grahama Bella. Ten skontaktował ich z Anną Mansfield Sullivan (później A.M. Macy), która zaczęła kształcić Helen. ........

        W inny  zaś  wieczór  zadano nam  pytanie, co nam się nasuwa gdy słyszymy dziecko głuchoniewidome ?  Każdy z nas miał napisać na kartce kilka pierwszych skojarzeń ,następnie  kartki zostały wymieszane i do otrzymanych odpowiedzi mieliśmy dopisać  plusy lub minusy , to co udało mi się zaobserwować w ten wieczór , to że podzieliliśmy się na dwie grupy   a mianowicie rodzice dzieci malutkich tak do 4-5 roku życia uważali że takie cechy jak m.in. cierpliwość , pokonywanie barier to są minusy , osoby mające starsze dzieci uważały ,że to są plusy  może z racji większego doświadczenia ?Bo przecież minusem byłoby brak cierpliwości , lub nie radzenie sobie z pokonywaniem barier  a my przecież cały czas walczymy choć zdajemy sobie sprawę ,że  nie jest to łatwe.

   Mieliśmy czas na małe przyjemności  było ognisko smażenie kiełbasek , wycieczka do  „Indiańskiej Wioski „ gdzie zastała nas niezła ulewa ha ha i większość  zmokła do suchej nitki , my dziękujemy babci  Filipka  za suche spodenki które pożyczyła naszemu Bartusiowi .

Oczywiście nie mogło  obejść  się bez bali dla dzieci gdzie wszyscy wymalowani  tańczyli, śpiewali , bawili się w kółeczku  ciągnąc dzieci w  chuście , siedząc  lub leżąc pod chustą i łapiąc powietrze , była chwilka na kawkę  i  ciasteczko . Wyjście integracyjne było podzielone na dwie grupy, pierwsza poszła na koncert zespołu " Feell " , a druga na kabaret grupy „Ani  Mru Mru".

   W sobotę  25 lipca obchodziliśmy podwójne święto urodziny pana Pawła i imieniny pani Ani , z tej okazji spotkaliśmy się wszyscy  rodzice jak i terapeuci aby uczcić to święto w większym gronie  ,rodzice solenizantom  wręczyli  prezent, a  było to grupowe zdjęcie uczestników turnusu oprawione piękną drewnianą  ramką , w dalszej części wieczoru była wyśmienita zabawa , a mianowicie  podzieliliśmy się na dwie grupy i na przemian  śpiewaliśmy  piosenki w których występują  zwierzęta  , nie jedna [jeden] z nas popłakali się  ze śmiechu.

 Był też  moment na podziękowanie naszym terapeutom  za prace jaką włożyli w ćwiczenia z naszymi pociechami , skromnym upominkiem dla każdego z nich  była drewniana róża , kartka z naszymi podpisami oraz grupowe zdjęcie. Czas na turnusie  niestety dobiegł końca i trzeba nam się było pożegnać i wrócić do naszej rzeczywistości. Bardzo się cieszymy całą rodziną ,że mogliśmy uczestniczyć w tegorocznym turnusie , poznać wielu wspaniałych ludzi  porozmawiać ze znajomymi i mamy nadzieje ,że  będziemy go wszyscy miło wspominać                                                             

                                                   Joanna  i  Jacek  Jaszczur

 

 

 

 

czwartek, 27 sierpnia 2009, grin-dej

Polecane wpisy

 • AUKCJE ALLEGRO

  Właśnie wystartowaliśmy z naszymi aukcjami na allegro z których dochód w całości zasili subkonto Łukasza i Bartosza w Fundacji Dzieciom ”Zdążyć z Pomocą&#

 • Akcje dla braci

  AUKCJA ALLEGRO Mamy zaszczyt ponownie zaprosić wszystkich chętnych na aukcje allegro z których dochód będzie przeznaczony na leczenie i rehabilitacje Łukasza i

 • "CELOWNIK"

  22 kwietnia w programie "Celownik"TVP1 był emitowany reportaż o naszej rodzinie dla chętnych podaje link do strony programu. http://www.tvp.pl/publicystyka/maga

Komentarze
najlepszy-katolik
2009/08/28 11:15:10
Czy wiesz po co żyjesz?
Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
Pozdrawiam. Tadeusz katolik
Warto poświęcić trochę czasu dla wieczności.